Ferie to czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach i nartach, akrobacji na lodowisku. Nietrudno wtedy o wypadek. Polecamy scenariusze zajęć poświęconych zasadom bezpiecznego wypoczynku na śniegu – warto je zrealizować jeszcze przed feriami.
W artykule zaproponowano dwa scenariusze pokazujące, jak dzieci mogą dbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie zabaw na świeżym powietrzu oraz jak spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. Uczniów klas 3–4 proponujemy zapoznać z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych poprzez przygotowanie krótkiego przedstawienia, które zaprezentują młodszym kolegom. Dla uczniów klas 5–6 proponujemy zorganizować konkurs na plakat, ulotkę, znaczek lub naklejkę promującą zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii.
Zajęcia dla klas 3–4
| Liczba uczestników | około 30 osób |
| Czas trwania zajęć | 90 minut |
| Cele zajęć |
|
| Materiały pomocnicze |
|
| Uwagi |
|
Przebieg zajęć
Przywitaj uczestników zajęć i porozmawiaj krótko z nimi na temat ich planów na ferie. Zapytaj, w jaki sposób najchętniej spędzają te wolne dni.
1. Podziel uczniów na 5 grup:
- wesołe bałwanki;
- śnieżynki;
- niedźwiadki;
- przyjaciele zimy;
- ciepłe czapeczki.
2. Następnie poproś zespoły o wylosowanie zadania do wykonania.
3.Wyjaśnij, że zadanie każdej z grup polega na przygotowaniu krótkiej scenki przedstawiającej najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii. Na pracę przeznacz około 15 minut.
4. Po upływie czasu przeznaczonego na przygotowanie scenek poproś grupy, aby kolejno zaprezentowały rezultaty swojej pracy. Każdą ze scenek należy nagrodzić brawami i podziękować aktorom. Następnie omów z dziećmi treść przedstawienia.
Zapytaj:
|
1. Po omówieniu scenek rozdaj uczniom karty z zasadami i poproś o ich uważne przeczytanie.
2. Zapytaj dzieci, czy mają jakieś pytania lub wątpliwości związane z przeczytanym tekstem. Jeśli tak – udziel potrzebnych wyjaśnień. Następnie podziękuj wszystkim za spotkanie, aktywność i ciekawe scenki. Życz dobrego wypoczynku i ładnej pogody. Przygotowane przez uczniów scenki można zaprezentować uczniom młodszych
klas.
Zajęcia dla klas 5–6
| Liczba uczestników | około 30 osob |
| Czas trwania zajęć | 45 minut |
| Cele zajęć |
|
| Materiały pomocnicze |
|
Przebieg zajęć
1. Przywitaj uczniów i porozmawiaj z nimi chwilę o nadchodzących feriach zimowych.
2. Zapytaj dzieci, czy wiedzą, czym są małe formy plastyczne, takie jak znaczek, naklejka, zakładka do książki. Zaprezentuj przykłady.
3. Powiedz, że takie formy plastyczne mogą być nośnikami reklamy społecznej. Wyjaśnij krótko znaczenie tego pojęcia.
| Reklama społeczna to taki rodzaj medialnego przekazu, którego celem jest przekonanie odbiorców do zmiany zachowania w kierunku pożądanym przez większość ludzi lub jakąś grupę. Celem reklamy społecznej jest namówienie odbiorców do zaniechania negatywnych działań, np. rzucenia palenia, zaprzestania jazdy samochodem pod wpływem alkoholu, bądź też do wprowadzenia nowych zachowań, np. zmiany diety i uprawiania sportu. Reklama społeczna ma również za zadanie zwrócenie uwagi odbiorców i podniesienie ich wrażliwości na problemy innych, np. dzieci z domów dziecka. |
4. Poproś uczestników zajęć, by podali przykłady reklamy społecznej. W razie trudności podaj kilka własnych przykładów, np.:
- Kocham. Nie biję. Kocham. Mam czas. Kocham. Reaguję.
- Zwolnij i żyj.
- Cała Polska czyta dzieciom.
- Ryba wpływa na wszystko.
1. Poinformuj uczniów, że dyrektor szkoły ogłosił Wielki Zimowy Konkurs Pomysłowy. Przygotowany projekt ma być formą reklamy społecznej, zwracającej uwagę waszych kolegów (również tych młodszych) na zasady bezpiecznego spędzania ferii.
2. Rozdaj dzieciom kartki z zasadami bezpiecznego spędzania ferii i wyjaśnij ich treść.
3. Poinformuj uczniów o terminie składania prac i krótko omów regulamin konkursu.
4. Zachęć uczniów do wzięcia udziału w konkursie (warto uwzględnić w puli nagród także nagrody dla całej klasy, np. najliczniej biorącej udział w konkursie). Powiedz o nagrodach przygotowanych przez dyrektora szkoły (mogą nimi być: bilety do kina, możliwość zrealizowania projektu w szkole oraz wyposażenie w potrzebne materiały, przybory szkolne lub plastyczne).
5.Wyjaśnij, że podczas przygotowywania prac dzieci mogą się zwracać po pomoc np. do nauczyciela plastyki i pedagoga szkolnego.
Autor: Anna Tulczyńska
Propozycje zajęć pochodzą z publikacji Atrakcyjne zajęcia świetlicowe i kółka zainteresowań.
TWOJE LEKCJE
Wspomagamy nauczycieli, dostarczając im gotowe materiały na lekcje, sprawdziany i zajęcia wyrównawcze.
Oferujemy także: scenariusze lekcji, konspekty lekcji, testy sprawdzające, pomoce dydaktyczne, karty pracy.