Jak zachować zdrowy i piękny uśmiech?

Kłopoty z zębami znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Każdy marzy o pięknym uśmiechu i zdrowych zębach, by czuć się pewnie i komfortowo. Warto więc minimalizować ryzyko wystąpienia problemów poprzez profilaktykę i zdrowe nawyki.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym

Chcąc zachować piękne i zdrowe zęby, należy pamiętać o regularnych przeglądach dentystycznych. Wiele osób odczuwa lęk przed wizytą w gabinecie i decyduje się na nią dopiero wtedy, gdy dolegliwości ze strony jamy ustnej stają się nie do wytrzymania. To błąd, ponieważ dzięki wizytom kontrolnym można uniknąć części problemów, a z tymi szybko wykrytymi poradzić sobie praktycznie unikając bólu. Zaleca się odbywanie przeglądów raz na 6 miesięcy.

Podczas wizyty warto wykonać profilaktyczne zabiegi, takie jak skaling czy piaskowanie. Stomatolog jest w stanie w porę dostrzec zalążki różnych schorzeń i próchnicy, usuwa także kamień nazębny. Leczenie próchnicy na jej wczesnym etapie jest konieczne, by nie doszło do nieodwracalnych zmian w miazdze czy przyzębiu. Stomatologia zachowawcza pozwala utrzymać zęby w dobrym stanie przez wiele lat.

Dokładna higiena jamy ustnej

Do zachowania zdrowych i pięknych zębów konieczne jest ich szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dodatkowo warto używać nici dentystycznej do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, a w razie konieczności specjalnych płukanek i irygatorów. Znaczącą rolę odgrywa właściwa technika szczotkowania – szczotka powinna być ustawiona pod odpowiednim kątem do powierzchni zębów. Chcąc dobrać odpowiedni produkt na siebie, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem. Nie wolno pomijać też języka, na którym gromadzi się dużo bakterii. Wiele szczoteczek posiada specjalną, gumową nakładkę służącą właśnie do czyszczenia języka.

Zbilansowana dieta

Właściwa dieta ma wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym zębów. Szczególnie korzystne dla nich będą pokarmy zawierające dużą ilość wapnia. Jego niedobór prowadzi do osłabienia kości, którymi jak wiadomo są także zęby. Warto więc spożywać sery, maślankę, mleko, szpinak, rukolę, migdały, sezam oraz szczypiorek. Budulcem zębów jest również fosfor występujący w orzechach, żółtych serach, wątróbce, soi i otrębach pszennych. Za wchłanianie wapnia i fosforu odpowiedzialna jest witamina D, którą zawierają przede wszystkim ryby.

Wyzbycie się szkodliwych nawyków

Osoby borykające się z problemami z jamą ustną często nie są świadome praktykowanych przez siebie szkodliwych nawyków. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • spożywanie słodkich i słonych przekąsek oraz napojów gazowanych,
  • żucie gumy w zbyt dużych ilościach,
  • otwieranie przedmiotów za pomocą zębów,
  • obgryzanie paznokci,
  • wkładanie brudnych dłoni do ust,
  • nadmierne szczotkowanie zębów.

Podsumowanie

W utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu pomoże praktykowanie codziennych nawyków i systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem próchnicy, której szybkie wykrycie umożliwia długotrwałe pozbycie się problemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *