Leczenie próchnicy – czym jest i jak przebiega leczenie próchnicy u stomatologa?

Wiele osób boryka się z problemem próchnicy zębów. Próchnica to choroba zakaźna, która prowadzi do niszczenia tkanek zęba. Bez odpowiedniego leczenia, może prowadzić do utraty zęba. W artykule przedstawimy, czym jest próchnica i jak przebiega leczenie próchnicy u stomatologa.

Czym jest próchnica?

Definicja próchnicy

Próchnica to choroba zakaźna, która prowadzi do niszczenia tkanek zęba.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica powstaje na skutek działania bakterii, które zamieszkują jamę ustną. Bakterie te przetwarzają cukry zawarte w pokarmach na kwasy, które niszczą szkliwo i dentynę.

Jakie są objawy próchnicy?

Objawy próchnicy to ból zęba, wrażliwość na zimno i ciepło, przebarwienia na zębach oraz złamania i ubytki w szkliwie.

Czym grozi niedoleczona próchnica?

Niedoleczona próchnica może prowadzić do utraty zęba oraz stanów zapalnych w jamie ustnej.

Leczenie próchnicy

Jakie są metody leczenia próchnicy?

Metody leczenia próchnicy to: fluoryzacja, leczenie wiertłowe, leczenie kanałowe oraz usunięcie zęba.

  • Fluoryzacja

Fluoryzacja to metoda zapobiegania próchnicy. Polega na nakładaniu na zęby preparatów z fluorem, który chroni szkliwo przed kwasami.

  • Leczenie wiertłowe

Leczenie wiertłowe polega na usunięciu zmienionej próchnicowo tkanki zęba przy użyciu wiertła dentystycznego, a następnie wypełnienie ubytku materiałem syntetycznym.

  • Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe stosuje się w przypadku, gdy próchnica dotknęła miazgę zęba. Polega na usunięciu miazgi z zęba i wypełnieniu kanałów materiałem syntetycznym.

  • Usunięcie zęba

W skrajnych przypadkach, gdy próchnica zaawansowała na tyle, że zęba nie da się uratować, konieczne jest jego usunięcie.

Jakie są etapy leczenia próchnicy u stomatologa?

Etapami leczenia próchnicy u stomatologa są: diagnostyka, leczenie i profilaktyka.

  • Diagnostyka

Diagnostyka próchnicy polega na oględzinach jamy ustnej oraz wykonaniu zdjęć rentgenows

  • Leczenie

Po zdiagnozowaniu próchnicy, stomatolog ustala odpowiedni plan leczenia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może zalecić fluoryzację, leczenie wiertłowe lub kanałowe. W przypadku poważniejszych przypadków, konieczne może być usunięcie zęba. Leczenie może być wykonywane w kilku wizytach u stomatologa.

  • Profilaktyka

Po zakończeniu leczenia, ważne jest, aby pamiętać o profilaktyce, która polega na codziennej higienie jamy ustnej, regularnych wizytach u stomatologa oraz stosowaniu produktów zawierających fluor.

Podsumowanie

Próchnica jest chorobą zakaźną, która może prowadzić do utraty zęba. W leczeniu próchnicy ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby oraz odpowiednie leczenie, które może obejmować fluoryzację, leczenie wiertłowe, kanałowe lub usunięcie zęba. Profilaktyka jest kluczowa w zapobieganiu powtórnemu wystąpieniu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *