Wietnamskie plantacje kawy: Od uprawy do filiżanki

Wietnam to kraj, który dla wielu kojarzy się przede wszystkim z malowniczymi krajobrazami, kulturą i kuchnią. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że Wietnam to drugi na świecie producent kawy, zaraz po Brazylii. Jak doszło do tego, że ten azjatycki kraj stał się tak ważnym graczem na światowym rynku kawy? Odpowiedź tkwi w historii, tradycji i unikalnych metodach uprawy, które przekładają się na wyjątkowy smak wietnamskiej kawy.

Historia kawy w Wietnamie

Historia kawy w Wietnamie sięga XIX wieku, kiedy to francuscy kolonizatorzy przywieźli pierwsze nasiona kawy arabskiej do Wietnamu. Początkowo uprawa kawy była trudna z powodu nieprzychylnego klimatu i braku odpowiedniej wiedzy. Jednak z biegiem lat, dzięki adaptacji i eksperymentom, Wietnamczycy odkryli, że ich gleba i klimat są idealne do uprawy kawy robusta, która stała się dominującym gatunkiem w regionie.

Geografia i klimat: Sekrety uprawy

Wietnamskie plantacje kawy rozciągają się głównie w regionach Central Highlands i są położone na wysokościach od 500 do 1200 metrów n.p.m. Klimat w tych regionach jest umiarkowany, z dużą ilością opadów, co jest idealne dla uprawy kawy robusta. Wysoka wilgotność, żyzna gleba wulkaniczna oraz stała temperatura przez cały rok tworzą idealne warunki do uprawy kawy o intensywnym smaku i aromacie.

Od ziarna do filiżanki: Proces produkcji

Uprawa kawy w Wietnamie to proces, który wymaga precyzji na każdym etapie. Po zbiorach ziarna są suszone na słońcu, co pozwala zachować ich naturalny smak i aromat. Następnie są one poddawane procesowi fermentacji, który trwa od 12 do 24 godzin. Po tym czasie ziarna są ponownie suszone, aż osiągną odpowiednią wilgotność. Dopiero wtedy trafiają do palarni, gdzie są prażone do osiągnięcia charakterystycznego dla wietnamskiej kawy smaku.

Jednym z unikalnych aspektów wietnamskiej kawy jest sposób jej parzenia. Tradycyjnie używa się do tego metalowego drippera, który umieszcza się bezpośrednio nad filiżanką. Kawa jest parzona bardzo wolno, co pozwala wydobyć z ziaren maksimum smaku.

Podsumowanie

Wietnamska kawa to produkt, który zdobywa coraz większą popularność na świecie. Jej unikalny smak i aromat, wynikający z tradycyjnych metod uprawy i produkcji, sprawiają, że jest ona ceniona przez baristów i miłośników kawy na całym świecie. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować wietnamskiej kawy, koniecznie nadrobicie to zaległość. Jej głęboki, intensywny smak na pewno was zachwyci!

Źródło: https://beardedcoffee.pl