Izolacja cieplna podłogi przy pomocy styropianu

Bez prawidłowego ocieplenia podłogi nie da się mówić o ekonomicznym wykorzystaniu energii. Uciekające ciepło to przepis na wysokie rachunki. Na szczęście możemy tego uniknąć. Wystarczy, że zadbamy o istotny element wykończeniowy, jakim są płyty styropianowe do izolacji podłogi.

Jak wygląda stosowanie płyt styropianowych na podłogę?

Dość często mamy do czynienia z ociepleniem podłogi na gruncie. W ten sposób styropian do izolacji podłóg wykorzystuje się w pomieszczeniach piwniczych. W odpowiednie płyty styropianowe do ocieplenia podłogi trzeba będzie zaopatrzyć się również w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzić prace wykończeniowe w nowym budynku. Oczywiście po takie rozwiązania sięgają również ekipy przeprowadzające remont podłogi.

Jakie są funkcje styropianu do ocieplenia podłogi?

Już sama nazwa wskazuje na to, że taki materiał ma ocieplać podłoże. Na tym jednak jego funkcja się nie kończy. Oprócz tego odpowiada również za wyciszenie posadzki. Styropian podłogowy musi również gwarantować ochronę przed wilgocią. W jaki sposób styropian do izolacji podłogi realizuje te zadania?

Aby wybrać właściwy produkt, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, zwłaszcza na:

  • Współczynnik przenikania ciepła U

Specjaliści podają, że współczynnik ten w przypadku styropianu do izolacji podłogi nie powinien przekraczać wartości 0,3 W/(m2.K).

  • Współczynnik przewodzenia ciepła λ

Płyty styropianowe do izolacji podłóg muszą wyróżniać się atrakcyjną lambdą. Współczynnik przewodzenia ciepła wpływa bezpośrednio na to, jak będzie kształtować się wcześniej wspomniany współczynnik przenikania. Jeśli więc chcemy, żeby ta druga wartość nie przekraczała 0,3 W/(m2.K), musimy zatroszczyć się o utrzymanie lambdy na poziomie 0,031 W/(m.K).

Czy to oznacza, że wcześniej wspomniane wartości parametrów wystarczą, żeby nasza podłoga była doskonale izolowana? Niestety nie.

Jak działają dobrej jakości styropiany do izolacji podłogi?

Przeważnie osoby odpowiedzialne za projektowanie obiektów, polecają wybór rozwiązań o atrakcyjniejszych parametrach niż absolutne minimum, wspomniane w akapicie wyżej. W profesjonalnych miejscach, bez problemu znajdziemy tego typu warianty. Co ważne, takie produkty wyróżniają się również świetną wytrzymałością na ściskanie. W końcu na podłodze spoczywają spore obciążenia. Zbyt słaby styropian dość szybko ulegnie deformacji i przestanie spełniać swoją funkcję. To z kolei może przynieść konsekwencje w postaci defektów estetycznych – pękanie płytek i powstawanie brzydkich rys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *