Masy bitumiczne – rodzaje i zastosowanie

Masy bitumiczne – rodzaje i zastosowanie

Do czego służy masa bitumiczna i co to jest? W tym artykule odpowiemy na najistotniejsze kwestie dotyczące zastosowań masy bitumicznej. Najpopularniejszym przeznaczeniem mas bitumicznych jest wykorzystanie ich do izolowania budynków od wody. Masy bitumiczne spełniają funkcje wodoochronne. Są najczęściej nakładane w tych miejscach gdzie budynek styka się z gruntem – nazywa się to bezspoinową hydroizolacją powierzchni pionowych i poziomych.

Jakie zalety posiada bitumiczna masa uszczelniająca?

Bitumiczne masy uszczelniające przede wszystkim mają chronić obiekt budowlany przed wodą opadową oraz gruntową. Ich 3 główne zalety to:

  1. w przeciwieństwie do stosowanych czasem pap i folii masy bitumiczne chronią przed podsiąkaniem wody – jest to możliwe dzięki temu, że masa bitumiczna jest w pełni połączona z podłożem,
  2. masa bitumiczna do fundamentów nie posiada połączeń – zapewnia pełną bezspoinowość,
  3. bardzo szybko po położeniu stają się odporne na deszcz

Jakie masy bitumiczne są stosowane w budownictwie?

Masy bitumiczne można w bardzo prosty sposób aplikować i najczęściej są stosowane w branży budowniczej. Wykorzystuje się je też we wszelkich pracach związanych z renowacją. Można wyróżnić dwa główne rodzaje mas bitumicznych mające swoje zastosowanie w budownictwie:

  • Grubowarstwowe masy bitumiczne – stosowane tam gdzie powierzchnia obiektu budowlanego styka się z gruntem – jednoskładnikowe grubowarstwowe masy bitumiczne można kupić np. w sklepie Kraina Kolorów z Jeleniej Góry.
  • Dyspersyjne masy bitumiczne – ten rodzaj to np. masa bitumiczna do fundamentów – zastosowanie to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej izolacji wodochronnej na zewnątrz budynku

Główne zastosowania bitumicznych mas uszczelniających?

  • naprawa ubytków drogowych – bardzo powszechne zjawisko występujące po zimie. Dzięki takiej naprawie nie trzeba remontować większego odcinka drogi. Do eliminacji ubytków na drogach służy masa bitumiczna na zimno.
  • do tworzenia dachów zielonych (dachy, które może porastać roślinność) wykorzystywana jest specjalna masa bitumiczna na dach – pełni ona w tym wypadku rolę warstwy hydroizolacyjnej.
  • innym zastosowaniem mas bitumicznych jest zabezpieczenie drewna w ogrodzie przed próchnicą. Masa bitumiczna do drewna zapewnia ochronę przed wnikaniem wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *