Czy można czyścić filtr DPF – filtr cząstek stałych w samochodzie?

Dpf, czyli filtr cząstek stałych, pełni w aucie bardzo ważną funkcję. Dzięki niemu mniej szkodliwych substancji przedostaje się do atmosfery. Z pomocą filtra można więc zadbać o zmniejszoną emisję tlenków metali, sadzy oraz innych cząstek stałych, zawartych w paliwie. Z czasem efektywność tego elementu spada. Jak zadbać o to, żeby nasz filtr dpf służył nam jak najdłużej?

 

Czyszczenie dpf – zwiększ efektywność filtra

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że filtr sam dostatecznie się nie oczyści. W ramach procesu samooczyszczania tylko część szkodliwych cząstek zostaje zniwelowana. Co, jeśli po macoszemu potraktujemy regenerację dpf-u? W takie sytuacji trzeba liczyć się:

  • ze spadkiem mocy
    Zauważymy np. że dużo trudniej jest utrzymać dotychczasowe osiągi auta w trakcie przyspieszania
  • z nieprawidłowym działaniem silnika
    W skrajnych przypadkach silnik może przejść w tryb awaryjny
    Takim problemom można zapobiec, jeśli regularnie będziemy zlecać czyszczenie dpf specjalistom. Usługi wykonuje m.in. warsztat w Świnoujściu, należący do Sergieja Paszyńskiego.

 

silnik samochodowy

 

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie dpf?

Przeciętny kierowca nie dysponuje odpowiednim sprzętem, który pozwoliłby mu precyzyjnie wykonać takie działania. Przeważnie eksperci stosują metodę hydrodynamiczną. Pierwszy etap działań nie wyróżnia się wysokim poziomem złożoności, bo wykorzystuje się tutaj tylko ciepłą wodę oraz specjalny preparat. Bardziej skomplikowane jest natomiast płukanie. W metodzie hydrodynamicznej wykorzystuje się specjalną maszynę, która jest w stanie dokładnie oczyścić filtr. Po takiej usłudze element prezentuje się jak nowy.

Czyszczenie filtra DPF opłaca się dużo bardziej niż zakup nowego dpf-u. Regularne zlecanie tej czynności pozwoli nam cieszyć się świetną kondycją części filtrujących. W efekcie możemy wyeliminować nawet 85-100% cząstek stałych ze spalin. Jeśli więc zauważymy komunikat o potrzebie wymiany filtra, nie zwlekajmy i udajmy się do sprawdzonego warsztatu.

Tekst sponsorowany: warsztat-swinoujscie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *