Rola koncentracji i skupiania uwagi w efektywnej nauce

fiszki

Nauka związana z przebranżowieniem, nauka nowego języka lub innych umiejętności, wykorzystywanych w życiu prywatnym lub zawodowym – wiedzę przyswajamy w ciągu całego dorosłego życia. Żeby polepszyć efekty naszych wysiłków, warto będzie zadbać o właściwą koncentrację.

Dlaczego koncentracja w nauce jest tak ważna?

  • oszczędność czasu

Brak koncentracji znacznie wydłuża czas nauki. Minuty, a nawet godziny upływają, a brak efektów potęguje frustrację i zniecierpliwienie. Wysoki poziom skupienia sprawia, że można zapobiec takiej stracie czasu, szybciej przyswoić materiał, poczuć satysfakcję z własnych wysiłków i skupić się na innych czynnościach.

  • lepsze efekty

Większość osób zna albo przynajmniej słyszało o zasadzie 3Z, oznaczającej „zakuć, zdać, zapomnieć”. Metoda sprawia, że „wkuwamy” informacje w taki sposób, żeby wykorzystać je tylko jednorazowo. Następnie, na skutek braku powtórek i niewłaściwego systemu nauki wiedza wyparowuje z naszej pamięci. Lepsza koncentracja sprawia, że często sięgamy po bardziej skuteczne metody, takie jak np. mapy myśli, skojarzenia, czy inne strategie mnemotechniczne. Jeśli takie kroki połączymy z regularnymi powtórkami, przyswojone informacje na dłużej zagoszczą w naszej pamięci.

 

Jak zadbać o efektywną naukę, czyli sposoby na zwiększenie koncentracji

Dla wielu osób przydatną pomocą i motywacją do lepszego skupienia się, jest praca z mentorem. W przypadku nauki języka obcego dobrą opcją może okazać się np. wsparcie online.
Na koncentrację wpływać mogą też takie indywidualne kwestie jak pora nauki czy rodzaj stosowanych metod. Do uniwersalnych czynników, które zawsze pozytywnie wpływają na skupienie, zaliczyć można: wysypianie się, aktywność fizyczną oraz dobrze zbilansowaną dietę. Jeśli więc zależy nam na tym, żeby wspomóc nasze starania, warto zatroszczyć się również o takie mniej oczywiste kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *