Leczenie kanałowe zębów – czy jest się czego obawiać?

uśmiech kobiety

W niektórych przypadkach próchnica rozwinęła się tak intensywnie, że miazga zęba została nieodwracalnie uszkodzona. W takiej sytuacji stosuje się leczenie kanałowe, które pozwala zachować ząb pacjenta/pacjentki.

 

Dlaczego boimy się leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe zębów nadal walczy ze złą sławą. Warto zrewidować swoje przekonania na temat tego procesu. Skąd się wzięło to przekonanie, które w żaden sposób nie przystaje do współczesnych realiów? Przyczyna jest prosta – jeszcze jakiś czas temu leczenie kanałowe zębów było dość nieprzyjemnym doświadczeniem. Przede wszystkim podczas takiego zabiegu nie używało się zaawansowanych narzędzi, które są dostępne teraz. Dokładne usunięcie chorobowo zmienionej tkanki jest niezbędne, żeby taki proces zakończył się powodzeniem. Brak rozwiązań technologicznych nierzadko utrudniał osiągnięcie takiej precyzji. Ale problemy z przestarzałymi metodami leczenia polegały nie tylko na tym. Konieczne były przynajmniej dwie wizyty, bo leczona osoba po zatruciu zęba odsyłana była do domu.

 

Jak leczenie kanałowe zębów wygląda dzisiaj?

Obecnie specjaliści mogą z dużo większą precyzją usunąć nerw. Wynika to z faktu, że nowoczesne wyposażenie daje im pełen wgląd w obszar roboczy. Taką precyzję zapewnia profesjonalny mikroskop. W efekcie znika ryzyko:

  • niedokładnie wypełnionych kanałów;
  • konieczności poprawiania raz wykonanego leczenia;
  • pojawienia się bólu u pacjenta bądź pacjentki.

 

uśmiech kobiety

 

Dobrze przygotowany ząb to ząb, z którego w całości udało się usunąć tkanki zaatakowane przez próchnicę. Następnie stomatolog lub stomatolożka dezynfekują ząb i wypełniają kanał. To jednak nie koniec prac. Mimo zastosowania skutecznych metod, warto się jeszcze upewnić, czy wypełnienie rzeczywiście trafiło do każdego zakamarka kanału. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG.

 

Nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym

Jak widać, strach przed leczeniem kanałowym zębów nie powinien nas powstrzymywać przed konsultacją ze specjalistami i specjalistkami. Współcześnie taki proces jest całkowicie bezbolesny i można go przeprowadzić w dość krótkim czasie. Jeśli jesteśmy zaniepokojeni stanem swoich zębów, nie odkładajmy wizyty z powodu strachu. Leczenie kanałowe to tylko jedno z wielu rodzajów leczenia, które jest całkowicie bezbolesne i może uratować zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *