Jak wybrać legalny dom opieki?

 

Przekazanie opieki nad seniorem specjalistom z domu opieki oznacza, że ufamy, że bliską nam osobą zajmą się wykwalifikowani ludzie. To bardzo istotna sprawa dlatego nie dziwi fakt, że większość osób preferuje upewnić się, czy dana placówka działa rzeczywiście legalnie. Zdecydowanie warto podjąć ten krok i zweryfikować, czy nasz początkowy wybór padł na dobre miejsce.

 

Co oznacza, że dom opieki jest legalny?

Aby placówka była legalna, musi spełnić odpowiednie normy i posiadać wszystkie wymagane zezwolenia. Wybierając miejsca, w których się o to nie zatroszczono, nie możemy mieć gwarancji, że starsza osoba otrzyma rzeczywiście profesjonalną opiekę.

Jednym ze sposobów, żeby sprawdzić legalność domu jest kontakt z ośrodkiem pomocy, zlokalizowanym w miejscu, które zamieszkujemy. Takie miejsca nie tylko pomogą nam zweryfikować, czy dana placówka jest legalna. Pomoc polega również na załatwieniu szeregu formalności i zyskaniu dodatkowych informacji. W ten sposób dowiemy się np. ile będzie kosztować pomoc, na jakich warunkach przeprowadza się skierowanie do domu pomocy społecznej. Oczywiście mowa o publicznych placówkach.

 

ręce starszych ludzi z kwiatkiem

 

Czy dom opieki jest legalny? Jak to sprawdzić?

Do zweryfikowania rzetelności i legalności placówki warto użyć specjalnego narzędzia w postaci wyszukiwarki na stronie Krajowego Rejestru Domów Opieki. Korzystanie z KRDO jest całkowicie darmowe. Wystarczy wybrać interesującą nas lokalizację i odszukać ośrodek. Na podstronie konkretnej lokalizacji możemy sprawdzić, czy miejsce:

  • jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością;
  • zapewnia rehabilitację,
  • ile miejsc zapewnia placówka;
  • kto jest podmiotem prowadzącym.

Znajdziemy tam również unikalny numer w rejestrze KRDO oraz numer wpisu do rejestru.

Legalność to nie wszystko. W rzetelnych miejscach,  seniorzy mogą korzystać z dodatkowych aktywności i mają stały dostęp do opieki lekarskiej. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym miejscu sytuacja wygląda w ten sposób. Starajmy się więc często odwiedzać seniora, żeby móc na własne oczy poznać życie placówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *