Pompa ciepła zamiast kotła węglowego – dlaczego warto

Pompa ciepła znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu polskich gospodarstwach domowych. Skutecznie wypycha z rynku popularne do niedawna kotły węglowe. Dzieje się tak z tego względu, iż znacznie obniża emisję CO2 i umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Pompy ciepła – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Nowocześnie zaprojektowane pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii (OZE) i można otrzymać na nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. To rozwiązanie przyszłości, które wykazuje się najwyższą z możliwych klas energetycznych. Dzięki temu inwestorzy mają pewność tego, że:

  • zagwarantują sobie zdecydowanie niższe koszty eksploatacji niż w przypadku posiadania kotła węglowego
  • ochłodzą pomieszczenie, w którym zamontują pompę ciepła (chłodzenie pasywne)
  • połączą ją z ogrzewaniem podłogowym oraz instalacją fotowoltaiczną

Jak widać zalety pomp ciepła obejmują wiele różnych płaszczyzn. Co prawda na samym początku w pompę trzeba nieco zainwestować, ale taka inwestycja z pewnością zdoła się zwrócić. Warto znaleźć na nią wolne środki w domowym budżecie.

Pompy ciepła – na jakie rodzaje się dzielą?

Pompa ciepła dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, dlatego warto poznać ich charakterystyczne cechy i najmocniejsze strony, aby mieć pewność, że wybierze się dla siebie najkorzystniejszą propozycję. Podział wygląda następująco:

  • gruntowa pompa ciepła – zdecydowanie najchętniej wykorzystywana. Źródłem ciepła jest w tym przypadku grunt, a trwałość dolnego źródła ciepła pompy gruntowej może wynosić nawet ponad 50 lat. Charakteryzuje się wysoką efektywnością działania
  • pompy ciepła powietrze powietrze – nie wymagają sporych nakładów finansowych, a źródłem ciepła jest oczywiście powietrze. Pompa tego typu sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach środowiskowych
  • pompy ciepła powietrze woda – ostatni z omawianych rodzajów. Odznaczają się wysoką wydajnością energetyczną, obniżają koszty eksploatacyjne i ograniczają emisję zanieczyszczeń do środowiska

Trzeba mieć również świadomość tego, że pompy ciepła zwiększają wartość finansową konkretnego budynku (nieruchomości) i nie ma później problemów z jego sprzedażą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *